REGULAMIN PLATFORMY ZAKUPOWEJ

(dalej: „Regulamin”)

 

§ 1

Definicje

Pojęcia użyte w Regulaminie mają następujące znaczenie:

a) Usługa – usługa świadczona drogą elektroniczną polegająca na udostępnieniu przez Administratora Platformy Zakupowej Dostawcy funkcjonalności Platformy Zakupowej, pozwalającej na rejestrację Dostawcy w Bazie Dostawców oraz braniu udziału w Postępowaniach Zakupowych Administratora Platformy Zakupowej;

b) Umowa dostępu do Platformy Zakupowej – niniejsza umowa zawarta poprzez akceptację Regulaminu i założenie Konta, na podstawie której Administrator Platformy Zakupowej zobowiązuje się do świadczenia Usług na rzecz Dostawcy.

c) Administrator Platformy Zakupowej – Żabka Polska Sp. z o. o. z siedzibą przy ul. Stanisława Matyi 8, 61-586 Poznań zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. pod numerem KRS 0000636642, NIP: 522-30-71-241 , REGON: 365388398 kapitał zakładowy 113 215 000,00 złotych.

d) Platforma Zakupowa - serwis internetowy mieszczący się pod adresem zabka.logintrade.net o charakterze zamkniętym, udostępniony przez Administratora Platformy Zakupowej, w ramach którego organizowane są aukcje, przesyłane zapytania ofertowe, składane oferty handlowe oraz świadczone inne usługi związane z handlem.

e) Baza Dostawców – baza prowadzona przez Administratora Platformy Zakupowej zawierająca informacje o Dostawcach oraz Sprzedawcach, co w szczególności dotyczy danych kontaktowych, a także historii działań dotyczących udziału w Postępowaniach Zakupowych.

f) Postępowanie Zakupowe – zapytanie, aukcja oraz ogłoszenie publikowane przez Administratora Platformy Zakupowej na Platformie Zakupowej.

g) Dostawca – podmiot będący usługobiorcą w myśl Regulaminu. Dostawcą może być przedsiębiorca tj. 

a) osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą,

b) wspólnicy spółki cywilnej,

c) osoba prawna lub 

d) jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Dostawca reprezentowany jest przez Sprzedawcę. Sprzedawca w imieniu Dostawcy akceptuje warunki Regulaminu i rejestruje Dostawcę w Bazie Dostawców Administratora Platformy Zakupowej.

h) Sprzedawca – użytkownik Platformy Zakupowej, który reprezentuje Dostawcę. Sprzedawcą może być:

a) osoba fizyczna uprawniona do reprezentacji Dostawcy, 

b) sam Dostawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub będący wspólnikiem spółki cywilnej,

c) pracownik lub współpracownik Dostawcy, który ma umocowanie do zawarcia Umowy dostępu do Platformy Zakupowej oraz do udziału w Postępowaniach Zakupowych.

i) Konto - prowadzone dla Dostawcy reprezentowanego przez Sprzedawcę pod unikalną nazwą (login) i zabezpieczone hasłem konto będące zbiorem zasobów, w którym gromadzone są dane oraz informacje o działaniach w ramach Platformy Zakupowej.

j) Oferta handlowa - oświadczenie woli Dostawcy reprezentowanego przez należycie umocowanego Sprzedawcę złożone w terminie wyznaczonym przez Administratora Platformy Zakupowej na przyjmowanie ofert w odpowiedzi na zapytanie ofertowe na Platformie Zakupowej lub ofercie złożonej w trakcie aukcji elektronicznej. 

k) RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

l) Dane osobowe – wszystkie informacje o osobie fizycznej zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania poprzez jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość, w tym IP urządzenia, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy oraz informacje gromadzone za pośrednictwem plików cookie oraz innej podobnej technologii.

 

 

CZĘŚĆ I

DOSTĘP DO PLATFORMY ZAKUPOWEJ

 

§ 2

Zawieranie Umowy dostępu do Platformy Zakupowej

  1. W celu zawarcia Umowy dostępu do Platformy Zakupowej Sprzedawca rejestruje Konto na Platformie Zakupowej poprzez wypełnienie formularza elektronicznego zawierającego dane Dostawcy i Sprzedawcy.
  2. W celu rejestracji Konta Sprzedawca podaje następujące dane Dostawcy:

a) nazwa firmy Dostawcy;

b) adres firmy Dostawcy;

c) NIP Dostawcy;

d) kategoryzację zakupową;

e) inne wymagane dane dotyczące Dostawcy.

  1. Ponadto Sprzedawca obowiązany jest do podania w celu rejestracji Konta swojego:

a) imienia i nazwiska;

b) adresu e-mail.

  1. W trakcie procesu rejestracji Administrator Platformy Zakupowej wyśle na e-mail Sprzedawcy wiadomość potwierdzającą założenie Konta. 
  2. Administrator Platformy Zakupowej nada Dostawcy login oraz hasło. Sprzedawca w każdym momencie będzie mógł zmienić nadane hasło.  
  3. Rejestracja wymaga złożenia następujących oświadczeń:

a) akceptacji przez Sprzedawcę działającego w imieniu i na rzecz Dostawcy postanowień Regulaminu.

  1. Za moment zawarcia Umowy dostępu do Platformy Zakupowej uznaje się zatwierdzenie przez Sprzedawcę wypełnionego formularza rejestracyjnego. 
  2. Sprzedawca może posiadać wyłącznie jedno Konto na Platformie Zakupowej. 
  3. Na Platformie Zakupowej Dostawca może być reprezentowany przez kilku Sprzedawców. Każdy ze Sprzedawców może mieć oddzielne Konto. 
  4. Administrator Platformy Zakupowej może świadczyć Usługi za pomocą swoich podwykonawców, na co Dostawca wyraża zgodę. Administrator Platformy Zakupowej przy świadczeniu Usług korzysta z podwykonawcy jakim jest Logintrade S.A. z siedzibą we Wrocławiu, 54-203 Wrocław, ul. Legnicka 57D lok. B/J, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej VI Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem 0000438056, NIP 8942953589, REGON 020811830.

 

§ 3

Wymagania techniczne

  1. Administrator Platformy Zakupowej gwarantuje prawidłowość funkcjonowania Platformy Zakupowej wyłącznie w przypadku zastosowania następujących przeglądarek internetowych: 

a) Internet Explorer 10 i nowsze;

b) Edge;

c) Google Chrome;

d) Mozilla Firefox;

e) Opera.

  1. Dodatkowo urządzenie służące do korzystania z Platformy Zakupowej powinno spełniać następujące wymagania techniczne:

a) dostęp do sieci internet;

b) zainstalowana wtyczka flash - flash player; 

c) obsługiwanie przez przeglądarkę protokołu XMLHttpRequest – ajax;

d) włączona obsługa JavaScript;

e) zainstalowany program Acrobat Reader;

f) zainstalowane środowisko uruchomieniowe Java - Java SE Runtime Environment 6 Update 24 lub nowsze.

  1. Administrator Platformy Zakupowej zaleca korzystać z łącza internetowego powyżej 500 KB/s.

 

§ 4

Zasady korzystania z Platformy Zakupowej

  1. Dostęp do Usług możliwy jest po przeprowadzeniu procesu rejestracji Konta. 
  2. Rejestracja Konta na Platformie Zakupowej jest bezpłatna. 
  3. Przedmiotem Oferty handlowej oraz aukcji mogą być wyłącznie produkty i usługi niebędące w sprzeczności z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. 
  4. Wszelkie działania utrudniające działanie lub powodujące destabilizację Platformy Zakupowej są zakazane.
  5. Sprzedawca i Dostawca nie mogą dostarczać na Platformę Zakupową treści o charakterze bezprawnym. 

 

§ 5

Rodzaje i zakres Usług świadczonych w ramach Platformy Zakupowej

Administrator w ramach Platformy Zakupowej umożliwia korzystanie Dostawcy z następujących funkcjonalności i Usług:

a) rejestracja danych Dostawcy oraz Sprzedawcy w Bazie Dostawców;

b) otrzymywanie na adres e-mail Sprzedawcy powiadomień o zapytaniach ofertowych Administratora Platformy Zakupowej;

c) otrzymywanie na adres e-mail Sprzedawcy powiadomień o aukcjach elektronicznych Administratora Platformy Zakupowej;

d) możliwość składania przez Sprzedawcę działającego w imieniu i na rzecz Dostawcy Ofert handlowych w ramach zapytań ofertowych oraz aukcji elektronicznych;

e) możliwość komunikacji z Administratorem Platformy Zakupowej w ramach prowadzonych postępowań;

f) otrzymywanie zamówień od Administratora Platformy Zakupowej;

g) potwierdzanie zamówień przez Sprzedawcę działającego w imieniu Dostawcy;

h) wprowadzanie i edytowanie produktów w katalogu elektronicznym przez Sprzedawcę działającego w imieniu Dostawcy; 

i) wprowadzanie faktur elektronicznych przez Sprzedawcę. 

 

§ 6

Zobowiązania i odpowiedzialność Administratora Platformy Zakupowej

  1. Administrator Platformy Zakupowej świadczy nieprzerwanie Usługi udostępniania Platformy Zakupowej z wyjątkiem przerw technicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwisu.
  2. Z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, Administrator Platformy Zakupowej nie odpowiada za szkody powstałe w związku z Platformą Zakupową lub jego użytkowaniem bądź niemożnością użytkowania przez któregokolwiek z Dostawców lub Sprzedawców lub w związku z niewłaściwym działaniem, błędami, brakami, zakłóceniami, defektami, opóźnieniami w operacji lub przekazie, wirusem komputerowym, awarią linii lub systemu.
  3. Administrator Platformy Zakupowej ponosi odpowiedzialność wyłącznie za szkody powstałe z winy umyślnej, które powstaną w związku z korzystaniem z Platformy Zakupowej.
  4. Administrator Platformy Zakupowej nie ponosi odpowiedzialności za ujawnienie przez Sprzedawcę oraz Dostawcę osobom trzecim nazwy Konta i hasła dostępu do Platformy Zakupowej.

 

 

§ 7

Reklamacje

  1. Dostawca oraz Sprzedawca mogą zgłosić Administratorowi Platformy Zakupowej reklamację w związku z korzystaniem z Usług. 
  2. Reklamacja powinna być złożona w formie elektronicznej na adres e-mail helpdesk@logintrade.net. 
  3. Reklamacja powinna zawierać:

a) imię i nazwisko osoby zgłaszającej;

b) dane Dostawcy; 

c) domenę Platformy Zakupowej;

d) opis problemu.

  1. Zgłoszenia reklamacyjne powinny być składane niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 5 dni od momentu powstania zdarzenia, którego dotyczy reklamacja. 
  2. Administrator Platformy Zakupowej rozpatruje reklamacje w terminie do 14 dni roboczych.
  3. Administrator Platformy Zakupowej poinformuje Dostawcę lub Sprzedawcę o rozpatrzeniu reklamacji w formie elektronicznej. 
  4. Postępowania reklamacyjne w imieniu i na zlecenie Administratora Platformy Zakupowej może prowadzić podwykonawca tj. Logintrade S.A.

 

§ 8

Rozwiązywanie Umowy dostępu do Platformy Zakupowej

  1. Umowa dostępu do Platformy Zakupowej jest zawarta na czas nieokreślony. 
  2. Każda ze stron może rozwiązać Umowę dostępu do Platformy Zakupowej z zachowaniem 30 dniowego okresu wypowiedzenia.  
  3. Rozwiązanie Umowy dostępu do Platformy Zakupowej następuje poprzez przesłanie oświadczenia woli w formie dokumentowej. 
  4. Dostawca lub Sprzedawca działający w imieniu Dostawcy mogą przesłać oświadczenie o rozwiązaniu Umowy dostępu do Platformy Zakupowej na adres e-mail helpdesk@logintrade.net.
  5. Zamknięcie Konta następuje niezwłocznie po rozwiązaniu Umowy dostępu do Platformy Zakupowej. 
  6. Zamknięcie Konta nie skutkuje usunięciem danych dotyczących udziału w Postępowaniach Zakupowych widocznych dla Administratora Platformy Zakupowej, a w szczególności:

a) otrzymanych zapytań ofertowych;

b) złożonych Ofert handlowych w odpowiedzi na zapytania oraz w aukcjach elektronicznych;

c) komunikacji w ramach prowadzonych postępowań.

  1. Rozwiązanie Umowy dostępu do Platformy Zakupowej nie wpływa na ważność oraz treść innych umów zawartych między Administratorem Platformy Zakupowej a Dostawcą. 


 

CZĘŚĆ II

UDZIAŁ W POSTĘPOWANIACH ZAKUPOWYCH

 

§ 9

Aukcje i oferty w aukcjach

  1. Aukcje elektroniczne prowadzone na Platformie Zakupowej nie są aukcjami w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
  2. Dostawca związany jest ostatnią Ofertą handlową złożoną w trakcie aukcji elektronicznej bez względu na fakt przebicia tejże oferty przez innego dostawcę.
  3. Dostawca jest związany treścią złożonej przez siebie Oferty handlowej w aukcji w terminie i na warunkach wskazanych w zasadach danej aukcji.
  4. Rodzaj stosowanej aukcji i zasady jej prowadzenia z wykorzystaniem Platformy Zakupowej definiuje Administrator Platformy Zakupowej, ustalając w szczególności:

a) przedmiot aukcji oraz wymagania dotyczące warunków realizacji;

b) kryteria oceny ofert;

c) termin otwarcia oraz termin i warunki zamknięcia aukcji;

d) minimalne wysokości postąpień;

e) termin i warunki związania ofertą;

f) warunki udziału w aukcji.

  1. Informacje, o których mowa wyżej będą dostępne dla Dostawców w zaproszeniu do aukcji elektronicznej.
  2. Instrukcja udziału w aukcji elektronicznej dostępna będzie w zaproszeniu do aukcji elektronicznej.
  3. W toku aukcji prezentowana jest cena oferty lub punktowa ocena oferty złożonej przez Dostawcę oraz cena oferty lub punktowa ocena najkorzystniejszej złożonej oferty.
  4. Administrator Platformy Zakupowej zastrzega sobie prawo nieujawniania liczby, nazw dostawców oraz biorących udział w aukcji oraz wartości lub punktowej oceny ofert handlowych.
  5. Administratorowi Platformy Zakupowej przysługuje prawo zmiany warunków lub odwołania aukcji przed jej rozpoczęciem oraz prawo unieważnienia lub odstąpienia od aukcji, w całości lub części, również po jej zakończeniu oraz prawo zakończenia aukcji bez dokonania wyboru.
  6. Administrator Platformy Zakupowej zastrzega sobie prawo do ostatecznego wyboru dostawcy. Zakończenie aukcji nie jest równoznaczne z udzieleniem przybicia.
  7. Aukcje prowadzone są w cenach netto lub brutto – zasady i warunki składania ofert określa Administrator Platformy Zakupowej. 
  8. Administrator Platformy Zakupowej zastrzega sobie prawo do nieodpowiadania na złożone Oferty handlowe. Brak odpowiedzi w terminie związania ofertą oznacza, że Oferta handlowa nie została przyjęta do realizacji.
  9. Żabka Polska zastrzega sobie prawo do dowolnego wyboru podmiotu/podmiotów, z którymi będą prowadzone negocjacje w odniesieniu do części lub całości zakresu złożonych odpowiedzi oraz do zawarcia umowy z wieloma wyłonionymi Oferentami w drodze negocjacji, przy czym zakres umowy może obejmować całość lub część zakresu złożonej odpowiedzi na Zapytanie Ofertowe. Spółka zastrzega sobie prawo do odwołania procesu wyboru Oferenta i odstąpienia od negocjacji bez podania przyczyn. Z tego tytułu nie przysługują żadne roszczenia wobec Zapraszającego. Niniejsze Zapytanie stanowi zaproszenie do negocjacji w rozumieniu art. 72 k.c., a tym samym nie mają zastosowania przepisy dotyczące oferty w rozumieniu art. 66 i n. k.c.

  10. Oferent zobowiązuje się do traktowania wszelkich informacji wynikających z niniejszego Zapytania Ofertowego jako poufne. Informacje dotyczące faktu zaproszenia Oferenta do udziału w niniejszym postępowaniu ofertowym, faktu złożenia oferty, prowadzenia negocjacji handlowych oraz zawartych umów mogą być udzielane przez Oferenta jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody Spółki na przekazywanie osobom trzecim lub publikację takich informacji.

 

§ 10

Zapytania ofertowe i Oferty handlowe

  1. Dostawca jest związany treścią złożonej przez siebie Oferty handlowej w terminie i na warunkach wskazanych w zapytaniu ofertowym.
  2. Administratorowi Platformy Zakupowej przysługuje prawo, w każdym czasie, do zmiany warunków lub odwołania lub odstąpienia lub unieważnienia w całości lub w części zapytania ofertowego zgłoszonego z wykorzystaniem Platformy Zakupowej.
  3. Administrator Platformy Zakupowej decyduje o tym, czy Sprzedawca w imieniu Dostawcy ma możliwość zmiany już złożonych Ofert handlowych przed upływem ostatecznego terminu składania ofert.
  4. Oferty handlowe złożone po upływie terminu składania mogą nie być brane pod uwagę przy wyborze ofert.
  5. Oferty handlowe składane są w cenach netto lub brutto – zasady i warunki składania ofert określa Administrator Platformy Zakupowej.
  6. Administrator Platformy Zakupowej zastrzega sobie prawo do nieodpowiadania na złożone Oferty handlowe. Brak odpowiedzi w terminie związania ofertą oznacza, że oferta nie została przyjęta do realizacji.
  7. Administrator Platformy Zakupowej zastrzega sobie prawo do ostatecznego wyboru dostawcy.

 

§ 11

Zatwierdzanie wyników wyboru ofert, podstawa realizacji

  1. Wyniki wyboru Ofert handlowych podlegają zatwierdzeniu przez Administratora Platformy Zakupowej.
  2. Administrator Platformy Zakupowej zastrzega sobie prawo unieważnienia w całości lub części przeprowadzonego postępowania w przypadku, gdy:

a) cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą Administrator Platformy Zakupowej przeznaczył na sfinansowanie zamówienia;

b) złożenie zamówienia nie leży w interesie Administratora Platformy Zakupowej;

c) postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy.

  1. O wynikach wyboru ofert Dostawcy lub Sprzedawcy zostaną powiadomieni drogą elektroniczną.
  2. Podstawą realizacji przyjętej Oferty handlowej będzie umowa podpisana przez Administratora Platformy Zakupowej lub pisemne zamówienie przesłane Dostawcy w terminie związania Ofertą handlową.
  3. Dostawcy nie przysługuje prawo odwołania się od wyników wyboru ofert oprócz sytuacji, gdy zostało to inaczej zdefiniowane w dokumentacji dotyczącej Postępowania Zakupowego.

 

 

CZĘŚĆ III

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 12

Tajemnica przedsiębiorstwa

Administrator Platformy Zakupowej zastrzega, iż wszelkie informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne Administratora Platformy Zakupowej lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą dla Administratora Platformy Zakupowej, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, lecz udostępnione Sprzedawcy lub Dostawcy w związku z korzystaniem z Platformy Zakupowej stanowią prawnie chronioną tajemnicę przedsiębiorstwa Administratora Platformy Zakupowej, chyba że Sprzedawca lub Dostawca i Administrator Platformy Zakupowej postanowią inaczej w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

 

 

§ 13

Przetwarzanie danych osobowych

  1. Korzystanie przez użytkowników z Platformy Zakupowej związane jest z przetwarzaniem  Danych osobowych Sprzedawcy i Dostawcy przez Żabka Polska sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu ul. Stanisława Matyi 8, 61-586 Poznań (Administrator). Z Administratorem można się skontaktować poprzez adres e-mail: sekretariat@zabka.pl, formularz kontaktowy na stronie www.zabka.pl, telefonicznie pod numerem: + 48 618 563 700 lub pisemnie na adres siedziby Administratora.
  2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można skontaktować się każdej sprawie dotyczącej przetwarzania Danych osobowym, w tym korzystania z praw związanych z przetwarzaniem poprzez adres e-mail: iod@zabka.pl lub pisemnie na adres siedziby Administratora.
  3. Pani/Pana Dane osobowe będą przetwarzane w celu:
    1. świadczenia usług drogą elektroniczną oraz w przypadku złożenia reklamacji – w celu jej rozpatrzenia – podstawą prawną przetwarzania Danych osobowych użytkowników posiadających status Dostawcy jest niezbędność przetwarzania do wykonania umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO), a w przypadku użytkowników będących Sprzedawcami – prawnie uzasadniony interes realizowany przez Administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO), polegający na sprawnym prowadzeniu Postępowań zakupowych przez Platformę zakupową. W zakresie Danych podanych fakultatywnie – podstawą prawną przetwarzania jest zgoda (art. 6 ust. 1 lit. a RODO);
    2. przeprowadzenia Postępowań Zakupowych - podstawą prawną przetwarzania Danych osobowych jest prawnie uzasadniony interes Administratora, polegający na możliwości prowadzenia procesów zakupowych zmierzających do wyboru odpowiedniego kontrahenta (art. 6 ust. 1 lit. f RODO);
    3. standaryzacji oraz zapewnienia rozliczalności Postępowania Zakupowego - podstawą prawną przetwarzania Danych osobowych jest prawnie uzasadniony interes realizowany przez Administratora, polegający na zmniejszeniu ryzyka współpracy z nierzetelnym kontrahentem oraz zwiększeniu kontroli budżetowej (art. 6 ust. 1 lit. f RODO);
    4. ustalenia i dochodzenia roszczeń lub obrony przed nimi - podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest prawnie uzasadniony interes Administratora, polegający na obronie interesów gospodarczych (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).
  4. Dane osobowe mogą być przekazywane: dostawcom systemów i usług informatycznych.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez czas świadczenia usługi oraz okres konieczny przeprowadzenia Postępowania Zakupowego, a także przez okres niezbędny dla zapewnienia rozliczalności ww. postępowań, chyba, że zostanie wniesiony skuteczny sprzeciw wobec przetwarzania Danych osobowych lub do czasu wycofania wyrażonej zgody. Okres przechowywania Danych osobowych może zostać każdorazowo przedłużony o okres przedawnienia roszczeń, jeżeli przetwarzanie Danych osobowych będzie niezbędne dla dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed takimi roszczeniami przez Administratora.
  6. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do treści danych oraz żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia Danych oraz prawo wniesienia sprzeciwu względem przetwarzania Danych osobowych, a także prawo do wycofania zgody.
  7. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem. Dla celów dowodowych Administrator prosi o wycofywanie zgody drogą pisemną lub elektroniczną na adres zakupyw@zabka.pl.
  8. Przysługuje Pani/Panu także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną Danych osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie Pani/Pana Danych osobowych narusza przepisy RODO.
  9. Podanie Danych osobowych oznaczonych jako obowiązkowe jest wymagane w celu założenia i obsługi Konta, a ich niepodanie skutkuje brakiem możliwości korzystania z Platformy Zakupowej oraz brania udziału w Postępowaniach zakupowych. Podanie pozostałych Danych osobowych jest dobrowolne.

 

§ 14

Postanowienia końcowe

  1. Regulamin staje się wiążący dla Dostawcy z chwilą zarejestrowania Konta na Platformie Zakupowej.
  2. Administrator Platformy Zakupowej może zawiesić na czas określony albo nieokreślony Konto w przypadku, gdy działania Dostawcy lub Sprzedawcy:

a) naruszają postanowienia Regulaminu, 

b) są sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami;

c) negatywnie wpływają na wizerunek Platformy Zakupowej lub Administratora Platformy Zakupowej;

d) w inny sposób szkodzą Administratorowi Platformy Zakupowej.

  1. W sprawach nieuregulowanych Regulaminem znajdują zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.
  2. Spory pomiędzy Dostawcami a Administratorem Platformy Zakupowej rozstrzygane będą przez sądy właściwe dla siedziby Administratora Platformy Zakupowej.

Lista załączników:

Załącznik nr 1 - Ogólne Warunki Zakupów (OWZ)

 

 

Załącznik nr 1 do Regulaminu Platformy Zakupowej

OGÓLNE WARUNKI ZAKUPÓW

 

 

Niniejsze Ogólne Warunki Zakupów (dalej jako „OWZ”) stosowane przez Żabka Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (61-586), ul. Stanisława Matyi 8, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu VIII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000636642, o kapitale zakładowym w wysokości 113.215.000 PLN, NIP: 522-30-71-241, REGON: 365388398, BDO: 000016909 (dalej jako „Żabka Polska”), znajdują zastosowanie do wszystkich transakcji sprzedaży i dostaw towarów nieprzeznaczonych do dalszej sprzedaży w sieci sklepów prowadzonych przez Żabka Polska, jak również usług realizowanych na rzecz Żabka Polska, o ile w umowie pomiędzy Żabka Polska a dostawcą towarów lub usług (dalej jako „Sprzedający”) strony nie postanowią o wyłączeniu stosowania OWZ lub ich poszczególnych zapisów.

 

 

 

  1. POSTANOWIENIA OGÓLNE / ZAKRES ZASTOSOWANIA

 

  1. OWZ określają zasady realizacji sprzedaży i dostaw towarów i usług przez Sprzedającego, na rzecz Żabka Polska, wraz z ich montażem i serwisem – o ile wynika to z umowy lub zamówienia w konkretnym przypadku.
  2. OWZ znajdują zastosowanie w szczególności do zakupu towarów lub usług na podstawie pojedynczych zamówień składanych przez Żabka Polska Sprzedającemu (dalej jako „Zamówienia”).
  3. OWZ stanowią załącznik do Zamówienia, którego przyjęcie przez Sprzedającego jest równoznaczne
    z ich akceptacją. Przyjęcie Zamówienia odbywa się w sposób w nim wskazany.
  4. W sytuacji, kiedy obie strony swoje prawa i obowiązki uzgodniły odmiennie w formie pisemnej umowy, w pierwszej kolejności znajdują zastosowanie postanowienia takiej pisemnej umowy, a postanowienia niniejszych OWZ mają zastosowanie jedynie w zakresie nieuregulowanym w umowie.
  5. Wszelkie odstępstwa w trakcie realizacji Zamówienia od warunków zawartych w OWZ będą pod rygorem nieważności wiążące jedynie w przypadku, gdy zostały pisemnie uzgodnione przez obie strony.
  6. Wszelkie pokwitowania lub innego rodzaju oświadczenia i dokumenty Sprzedającego, w tym ogólne warunki umów obowiązujące u Sprzedającego, czy ogólne warunki gwarancji, nie będą zmieniać warunków umowy z Żabka Polska oraz niniejszych OWZ, ani też żadnych innych dokumentów (np. specyfikacji technicznych) uzgodnionych w ramach realizacji Zamówienia, chyba że strony wyraźnie na piśmie postanowią inaczej.
  7. Poprzez przyjęcie Zamówienia do realizacji Sprzedający oświadcza, że posiada jako profesjonalista odpowiednie zaplecze materialne, finansowe oraz osobowe, a także wszelkie niezbędne zezwolenia, pozwolenia i koncesje oraz wiedzę konieczne do realizacji Zamówienia.
  8. Sprzedający zobowiązuje się do dostarczania wyłącznie towarów lub usług wskazanych
    w Zamówieniu i pod żadnym pozorem oraz z jakichkolwiek przyczyn nie może dokonywać ich zamian na podobne lub pochodzące od innych producentów bez wyraźnej, pisemnej zgody Żabka Polska.
  9. Przed rozpoczęciem wykonywania Zamówienia Sprzedający zobowiązany jest do dostarczenia
    i przekazania Żabka Polska skanu/kopii polisy aktualnego ubezpieczenia OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w kwocie nie mniejszej niż 500.000 PLN, jak również zobowiązuje się do utrzymania go przez cały czas realizacji zamówienia oraz w ciągu dwóch lat po jego zrealizowaniu. W przypadku wygaśnięcia ubezpieczenia, Sprzedający zobowiązany jest do dostarczenia nowego
    w terminie 3 dni roboczych o daty wygaśnięcia poprzedniego. W przypadku przekroczenia lub niewykonania powyższego obowiązku, Żabka Polska uprawniona będzie do wstrzymania realizacji Zamówienia i wypłaty wynagrodzenia do czasu dostarczenia polisy, a czas, w którym wypłata wynagrodzenia była wstrzymana nie będzie wliczany do terminu płatności.
  10. Przyjmując Zamówienie Sprzedający oświadcza, że jego wykonanie odbędzie się bez uszczerbku dla praw osób trzecich, w szczególności w zakresie własności intelektualnej czy przemysłowej, a jeżeli korzystanie z takich praw będzie niezbędne celem prawidłowej realizacji Zamówienia, Sprzedający
    w momencie jego realizacji będzie posiadał do nich wyłączne prawo wraz z uprawnieniem do dalszego przeniesienia na Żabka Polska.

 

 

  1. ZASADY WSPÓŁPRACY / REALIZACJA ZAMÓWIEŃ

 

  1. Sprzedający w terminie 24h od złożenia zamówienia, potwierdzi jego otrzymanie przesyłając bezpośrednio do osoby składającej zamówienie dokument ze wskazanym numerem zamówienia podanymi przez Żabka Polska w zamówieniu, jak również szczegółami zamówionych towarów/usług waz z danymi o ilości i rodzaju wskazanymi w zamówieniu. W potwierdzeniu Sprzedający określi również termin rozpoczęcia oraz ostateczny termin zrealizowania całości zamówienia. W potwierdzeniu Sprzedający wskaże też adres poczty elektronicznej, który będzie właściwy w ramach realizacji danego Zamówienia, jak również wskaże osoby odpowiedzialne za kontakt ze strony Sprzedającego w jego realizacji. Zmiana adresów Sprzedającego i niepoinformowanie o tym Żabka Polska skutkować będzie uznaniem wszelkiej korespondencji skierowanej na dotychczasowe adresy za skutecznie doręczoną.
  2. Brak potwierdzenia Zamówienia, o którym mowa w pkt. 1 powyżej, jest równoznaczny z jego przyjęciem do realizacji przez Sprzedającego.
  3. Koszty i ryzyko wykonania przedmiotu zamówienia obciążają Sprzedającego.
  4. Sprzedający zobowiązuje się do całkowitej realizacji zamówienia w terminie ustalonym przez Strony.
    Za termin całkowitej realizacji uważa się dzień podpisania przez Żabka Polska protokołu odbioru bez uwag i zastrzeżeń. Jeżeli dostawa wykonywana będzie partiami, podpisywane będą protokoły częściowe, natomiast po dostarczeniu ostatniej partii podpisany zostanie protokół końcowy.
  5. Zamówienia będą przez Sprzedającego wykonywane z własnych materiałów i środków. Przyjmując Zamówienie do realizacji Sprzedający oświadcza jednocześnie, że obliczył wszelkie koszty potrzebne
    do jego realizacji i nie jest uprawniony do żądania od Żabka Polska jakiegokolwiek dodatkowego wynagrodzenia w związku z kosztami poniesionymi celem prawidłowej realizacji Zamówienia.
  6. Sprzedający ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowy stan techniczny i konstrukcję stosowanych przez siebie materiałów, narzędzi, , urządzeń, etc. W przypadku zaistnienia szkody z tego wynikającej, Żabka Polska nie ponosi w tym zakresie odpowiedzialności.
  7. Sprzedający przy wykonywaniu Zamówienia zobowiązany jest do przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie BHP, p.poż. oraz ochrony środowiska.
  8. Sprzedający odpowiada za wszelkie szkody spowodowane przez siebie lub osoby albo podmioty,
    za pośrednictwem których realizuje Zamówienie. Sprzedający odpowiada również za wszelkie roszczenia wynikające z tych szkód, nieszczęśliwych wypadków i wad.
  9. W zakresie, w jakim Zamówienie wykonywane będzie w obiektach Żabka Polska lub obiektach będących w prawnej dyspozycji Żabka Polska (np. montaż, instalacja, uruchomienie i rozruch, etc.), Sprzedający zobowiązany jest do zapoznania i przeszkolenia swoich pracowników i osób, którym powierza wykonanie Zamówienia z zasadami BHP obowiązującymi na terenie obiektów Żabka Polska.
  10. W przypadku stwierdzenia przez przedstawicieli Żabka Polska, że w trakcie wykonywania Zamówienia Sprzedający lub jego pracownicy naruszają zasady BHP obowiązujące w obiektach Żabka Polska, Żabka Polska uprawniona będzie do wstrzymania prac do czasu usunięcia naruszeń przez Sprzedającego,
    na jego koszt i ryzyko.

 

 

  1. ODBIÓR ZAMÓWIEŃ

 

  1. Dostawy realizowane będą przez Sprzedającego do miejsca dostawy wskazanego w Zamówieniu na jego ryzyko i koszt – po stronie Sprzedającego pozostają: wyładunek towaru i jego wniesienie do miejsca wskazanego przez przedstawiciela Żabka Polska, właściwe opakowanie towarów, ich ubezpieczenie, koszt dojazdu ekipy montażowej, montażu, itp. chyba, że w odniesieniu do danego zamówienia Strony postanowią inaczej, co znajdzie odzwierciedlenie w Zamówieniu i potwierdzeniu.
  2. W przypadku dostaw realizowanych do centrów logistycznych Żabka Polska, towar powinien zostać dostarczony na paletach typu EURO/EPAL, CHEP (niebieskie) lub LPR (czerwone). Niedozwolone jest stosowanie innych rodzajów palet.
  3. Ryzyko utraty, zagubienia, a także uszkodzenia lub zniszczenia dostarczanych towarów ponosi Sprzedający do czasu ich odebrania przez Żabka Polska. Dostawę uważa się za wykonaną z chwilą jego dostarczenia do oznaczonego miejsca dostawy i/lub jego montażu (jeżeli został zlecony) i podpisania protokołu odbioru bez zastrzeżeń i uwag.
  4. Sprzedający zobowiązany jest również, o ile nie postanowiono inaczej, w ramach dostawy
    do przeszkolenia i przeprowadzenia instruktażu dla pracowników Żabka Polska w zakresie, eksploatacji, konserwacji i dokonywania drobnych napraw.
  5. Do każdego zrealizowanego Zamówienia Sprzedający sporządzi ilościowy dokument wydania magazynowego, bądź protokół odbioru, na którym osoba upoważniona przez Żabka Polska potwierdzi odbiór dostarczonego towaru. Sprzedający winien umieścić w protokole numer Zamówienia Żabka Polska, opis towaru, ilość towaru ze wskazaniem ceny jednostkowej za sztukę oraz ceny łącznej
    za towary dostarczone daną dostawą. Protokół sporządzony powinien być w co najmniej dwóch kopiach, po jednej dla Sprzedającego i Żabka Polska.
  6. Jeżeli dokonanie odbioru ilościowego nie jest możliwe w chwili dostawy szczególnie ze względu na ilość, specyfikę czy sposób opakowania dostarczonego towaru, Żabka Polska dokona odbioru ilościowego najpóźniej w terminie 7 dni od dnia dokonania dostawy.
  7. Jeżeli w toku czynności odbioru dostawy zostaną stwierdzone wady, to Żabka Polska przysługują następujące uprawnienia:
  1. jeżeli wady nadają się do usunięcia - wyznaczy termin na usunięcie stwierdzonych wad,
  2. jeżeli wady nie nadają się do usunięcia i uniemożliwiają korzystanie z dostarczonych towarów zgodnie z przeznaczeniem, wówczas Żabka Polska może odstąpić od umowy z przyczyn dotyczących Sprzedającego,
  3. jeżeli wady nie nadają się do usunięcia, lecz umożliwiają korzystanie z dostarczonych towarów zgodnie z przeznaczeniem, wówczas Żabka Polska ma prawo do żądania odpowiedniego obniżenia ceny.
  1. Sprzedającemu nie przysługuje wynagrodzenie za prace, materiały i narzędzia użyte do usunięcia wad.
  2. Wraz z zamówionym towarem Sprzedający dostarczy wszelkie wymagane przepisami prawa dokumenty, instrukcje w języku polskim, certyfikaty, świadectwa bezpieczeństwa, świadectwa pochodzenia, atesty i inne dokumenty dotyczące dostarczonych towarów.
  3. Żabka Polska zastrzega sobie prawo odmowy odbioru dostawy w przypadku braku dokumentów wymaganych przez przepisy prawa lub braku protokołu odbioru sporządzonego zgodnie z ust. 4 powyżej.
  4. Strony zgodnie oświadczają, że przeniesienie własności dostarczonych towarów na Żabka Polska nastąpi z chwilą podpisania przez Strony protokołu odbioru – bez zastrzeżeń

 

 

  1. CENY ZAKUPU

 

  1. Dostawy towarów odbywać się będą po cenach Sprzedającego za dany towar obowiązujących w dniu złożenia Zamówienia przez Żabka Polska, chyba że strony w umowie lub potwierdzeniu zamówienia zgodnie ustalą inne ceny.
  2. O planowanych podwyżkach cen na zamówione towary Sprzedający zobowiązuje
    się poinformować Żabka Polska z co najmniej 30 dniowym wyprzedzeniem. Zastosowanie na fakturach przez Sprzedającego podwyższonych cen bez ich wcześniejszej akceptacji, czy potwierdzenia ze strony Żabka Polska, zobowiązuje Sprzedającego do wystawienia faktury korekty uznającej Żabka Polska na kwotę, której wartość wynikać będzie z różnicy pomiędzy cenami zakupu netto po podwyżce i przed podwyżką (w takim przypadku prawidłowa jest cena przed podwyżką).
  3. Udzielenie przez Sprzedającego dodatkowych rabatów czy upustów, które będą uzgadniane indywidualnie między stronami w trakcie trwania współpracy, nie wymaga zawierania odrębnych porozumień, w takim przypadku wystarczy obustronne potwierdzenie przez upoważnione osoby udzielonych rabatów czy upustów za pośrednictwem wiadomości e-mail.
  4. Zastosowanie przez Sprzedającego cen niższych niż w Zamówieniu nie wymaga dodatkowego pisemnego potwierdzenia przez Żabka Polska. Obciążenie Żabka Polska fakturą VAT w cenach niższych niż wynikające Zamówienia, strony postanawiają traktować jak dowód uzgodnienia dodatkowego rabatu lub upustu innego rodzaju i nie uprawnia Sprzedającego do skorygowania ceny sprzedaży
    w górę.

 

 

  1. PODWYKONAWCY

 

  1. Sprzedający ma prawo powierzyć podwykonawcom częściowe wykonanie dostawy, wyłącznie
    na podstawie uprzedniej pisemnej zgody Żabka Polska.
  2. W przypadku powierzenia wykonania części dostawy podwykonawcom, odpowiedzialność za jakość
    i terminowość dostawy oraz odpowiedzialność z tytułu gwarancji i rękojmi wobec Żabka Polska, spoczywa na Sprzedającym. Z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa, Żabka Polska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zapłatę przez Sprzedającego wynagrodzenia jego podwykonawcom.

 

 

 

 

 

  1. ZASADY ROZLICZEŃ

 

  1. Po dokonaniu odbioru Żabka Polska, w oparciu o podpisany przez obie strony bezusterkowo protokół odbioru, na podstawie cen określonych w Zamówieniu lub zgodnie z pkt IV niniejszych OWZ, Sprzedający uprawniony będzie do wystawienia i doręczenia Żabka Polska faktury. Wynagrodzenie powyższe powiększone zostanie o podatek od towarów i usług.
  2. O ile Strony nie ustaliły inaczej, termin płatności wynagrodzenia wynosi 60 dni od dnia doręczenia Żabka Polska prawidłowo wystawionej faktury VAT wraz z podpisanym przez obie Strony protokołem odbioru zgodnie z wymogami określonymi w ust. 3 poniżej. Dniem dokonania zapłaty jest dzień obciążenia rachunku Żabka Polska.
  3. Dla skutecznego doręczenia faktur Żabka Polska rekomendowane jest ich doręczenie za pomocą poczty elektronicznej. W takim przypadku Sprzedający zobowiązany jest przesyłać faktury: w nieedytowalnym formacie PDF, wszystkie strony faktury i załączników zapisane w jednym pliku PDF - po kolei - jako pierwsza faktura a następnie załączniki według kolejności, w rozmiarze obrazu nie większym niż 300 DPI i rozmiarze jednej strony pliku nie większym niż 0,5 MB, w jednej wiadomości można przesłać jeden plik PDF z fakturą, na następujący adres e-mail Żabka Polska: efaktury@zabka.pl oraz do wiadomości osoby składającej zamówienie w imieniu Żabka Polska. Wiadomość e-mail zawierająca fakturę w formacie PDF powinna zostać wysłana przez Sprzedającego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
  4. Faktura VAT wystawiona niezgodnie z przepisami lub wymogami przewidzianymi dla faktur elektronicznych przez Żabka Polska, może zostać pozostawiona bez księgowania do czasu usunięcia nieprawidłowości, o czym Sprzedający zostanie powiadomiony pocztą elektroniczną niezwłocznie po stwierdzeniu nieprawidłowości faktury. W przypadku pozostawienia, zgodnie z niniejszym punktem, faktury VAT bez księgowania termin płatności należności określonych w takiej fakturze nie biegnie.
  5. W przypadku uzasadnionego zwrotu towaru Sprzedający zobowiązuje się w terminie 7 dni od dokonanego zwrotu wystawić Żabce Polska fakturę VAT Korekta i doręczyć w terminie 7 dni od jej wystawienia.
  6. Za Towary nie zamówione przez Żabka Polska lub nieuzgodnione pomiędzy Sprzedającym i Żabka Polska, wszelkie żądania zapłaty nie będą realizowane, a wszelkie z tego tytułu koszty obciążają wyłącznie Sprzedającego.
  7. Wraz z pierwszą fakturą Sprzedający prześle również zaświadczenie z banku o prowadzeniu rachunku bankowego wraz ze wskazaniem jego numeru. Każdorazowa zmiana rachunku bankowego, na który dokonywane mają być płatności wymaga osobnego oświadczenia Sprzedającego złożonego na piśmie.
  8. W przypadku, gdy którykolwiek z uczestników procesu transportowego lub spedycyjnego w zakresie towarów objętych przedmiotem Zamówienia zwróci się do Żabka Polska w  trybie art. 51 ust. 1 Ustawy Prawo Przewozowe o zapłatę przewoźnego z uwagi na brak jego zapłaty przez zlecającego usługi transportowe lub spedycyjne, Żabka Polska poinformuje niezwłocznie Sprzedającego o otrzymaniu żądania zapłaty. Sprzedający zobowiązany jest potwierdzić niezwłocznie zasadność tego żądania lub doręczy Żabka Polska – jeśli Sprzedający będzie twierdził, że żądanie jest bezzasadne - dowód zapłaty należności/braku ich wymagalności. W przypadku braku ww. potwierdzenia lub braku doręczenia dowodu zapłaty przewoźnego lub braku wymagalności przewoźnego, w ciągu 24 godz. Żabka Polska uprawniona jest uznać, że zgłoszone żądanie jest zasadne, a Sprzedający zobowiązany będzie do zapłaty Żabka Polska odszkodowania w wysokości kwoty uiszczonej takiemu uczestnikowi procesu transportowego lub spedycyjnego. Podstawą zapłaty będzie nota obciążeniowa wystawiona na rzecz Sprzedającego wraz z dowodem zapłaty takiego przewoźnego przez Żabka Polska. Sprzedający wyraża niniejszym zgodę na potrącenie kwoty wynikającej z noty obciążeniowej z bieżącymi należnościami przysługującymi mu od Żabka Polska.

 

 

  1. GWARANCJA JAKOŚCI

 

  1. Jeżeli w Zamówieniu lub umowie pomiędzy stronami nie określono inaczej, Sprzedający udziela 36 miesięcznej gwarancji jakości na dostarczane towary. Udzielona gwarancja jakości oznacza, że Sprzedający ponosić będzie pełną odpowiedzialność za wynikłe szkody w mieniu Żabka Polska
    i utracone przez niego korzyści, będące następstwem ujawnionych wad dostarczonych towarów.
  2. Gwarancja obejmuje zarówno pojedyncze materiały, urządzenia czy podzespoły (chociażby gwarancja producenta była inna), jak również prace polegające na ich połączeniu, przetworzeniu oraz montażu. Gwarancja obejmuje, wg uznania Żabka Polska, prawo do żądania usunięcia wady lub dostarczenia towaru wolnego od wad. Gwarancja obejmuje również bieżącą obsługę serwisową dostarczonych produktów.
  3. Okres gwarancji jakości rozpoczyna swój bieg od daty podpisania przez strony protokołu odbioru dla danego zamówienia.
  4. Obowiązki gwaranta pełni Sprzedający, przy czym wykonanie napraw gwarancyjnych Sprzedający może zlecić innemu profesjonalnemu podmiotowi, na własną odpowiedzialność i na własny koszt. W okresie gwarancji jakości Sprzedający zobowiązany jest do bezpłatnego usuwania wszelkich zaistniałych wad
    i uszkodzeń dostarczonych towarów, t.j. do bezpłatnej naprawy na skutek zastosowania wadliwych materiałów, błędnej konstrukcji, niepełnej sprawności, wadliwego wykonania lub z innych przyczyn.
  5. Strony ustalają, że naprawy w ramach gwarancji jakości wykonywane będą w siedzibie lub lokalach będących w prawnej dyspozycji Żabka Polska, lub w siedzibie lub oddziałach Sprzedającego, po wcześniejszym uzgodnieniu pomiędzy stronami w tym zakresie. Koszty dojazdu, wyżywienia i noclegów serwisantów, transportu, materiałów do naprawy, części zamiennych
    i podzespołów oraz wszelkie inne koszty związane wykonaniem napraw w ramach gwarancji jakości  za wady obciążają Sprzedającego. 
  6. W przypadku powstania uszkodzeń mechanicznych powstałych z winy Żabka Polska, Sprzedający przed przystąpieniem do wykonania takiej naprawy, zobowiązany jest do przedstawienia i otrzymania od Żabka Polska akceptacji oferty naprawy.
  7. Strony zgodnie ustalają, że Sprzedający zobowiązany jest do przystąpienia do usuwania wad dostarczonych towarów w terminie: 24 godzin od chwili dokonania przez Żabka Polska zgłoszenia gwarancyjnego - na usunięcie wad Sprzedający ma 48 godzin liczonych od chwili przystąpienia do usuwania. Zgłoszenia gwarancyjnego Żabka Polska może dokonać telefonicznie, jednak każdorazowo musi zostać ono potwierdzone w formie pisemnej (dopuszcza się możliwość zgłoszenia poprzez pocztę elektroniczną).
  8. Opóźnienie Sprzedającego w usunięciu wad uzasadniać mogą jedynie zdarzenia stanowiące siłę wyższą. W odniesieniu do wymienionych lub naprawionych części lub podzespołów, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dokonania skutecznej naprawy lub zakończenia wymiany. Jeżeli Sprzedający nie usunie wad we wskazanym powyżej terminie, Żabka Polska może je usunąć samodzielnie lub zlecić ich usunięcie osobie trzeciej - na koszt i ryzyko Sprzedającego.
  9. W przypadku rozbieżnych stanowisk, co do istnienia i zakresu wad jakościowych strony mogą zlecić wykonanie ekspertyzy niezależnemu ekspertowi. Koszty tej ekspertyzy poniesie strona, której stanowiska nie potwierdzi ekspertyza. Gdy strony w terminie 14 dni nie ustalą osoby wspólnego, niezależnego eksperta, wówczas prawo wyboru eksperta przysługiwać będzie Żabka Polska.
    W przypadku, gdy wykonana ekspertyza potwierdzi stanowisko Żabka Polska, wówczas Sprzedający zobowiązany będzie do zwrotu całości kosztów wykonania ekspertyzy.
  10. Dokonanie przez Żabka Polska odbioru Zamówienia i podpisanie protokołu bez zastrzeżeń nie zwalnia Sprzedającego od roszczeń z tytułu rękojmi lub gwarancji jakości.

 

 

  1. KARY UMOWNE

 

  1. W przypadku opóźnienia w realizacji Zamówienia lub usunięcia stwierdzonych wad dostarczonych towarów, Żabka Polska uprawniona będzie do dochodzenia od Sprzedającego kary umownej
    w wysokości 1% wartości netto Zamówienia za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia, jednak w kwocie nie wyższej niż 15% wartości netto Zamówienia.
  2. W przypadku opóźnienia w realizacji Zamówienia lub usunięcia stwierdzonych wad dostarczonych towarów powyżej 14 dni, Żabka Polska uprawniona będzie do odstąpienia od Zamówienia z przyczyn dotyczących Sprzedającego bez obowiązku wyznaczania dodatkowego terminu na jego realizację. Żabka Polska uprawniona będzie do złożenia oświadczenia o odstąpieniu w terminie 3 miesięcy licząc od 15 dnia opóźnienia w realizacji Zamówienia lub usunięcia stwierdzonych wad dostarczonych towarów.
  3. W przypadku odstąpienia przez Żabka Polska od Zamówienia z przyczyn dotyczących Sprzedającego, Sprzedający zapłaci na rzecz Żabka Polska karę umowną w wysokości 30% wynagrodzenia przewidzianego dla danej dostawy.
  4. Nałożenie  na Sprzedającego kary umownej określonej w ust. 3 powyżej, nie wyklucza możliwości dochodzenia kar określonych w ust. 1.
  5. Wszelkie kary umowne płatne będą w ciągu 7 dni od daty otrzymania przez Sprzedającego wezwania do ich zapłaty.
  6. Żabka Polska jest uprawniona do dochodzenia na zasadach ogólnych odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonych powyżej kar umownych. 

 

 

  1. SIŁA WYŻSZA

 

  1. Żadna ze stron nie będzie odpowiedzialna za naruszenie obowiązków wynikających z Zamówienia
    w przypadku, gdy wyłączną przyczyną naruszenia jest działanie siły wyższej.
  2. Przez siłę wyższą rozumie się zdarzenie bądź połączenie zdarzeń lub okoliczności, niezależnych od stron, które zasadniczo utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie zobowiązań danej strony wynikających z Zamówienia, a których strona ta nie mogła przewidzieć ani im zapobiec lub przezwyciężyć poprzez działanie z dochowaniem należytej staranności.
  3. W przypadku zaistnienia siły wyższej strona, której dotyczy działanie siły wyższej, zobowiązana jest poinformować drugą stronę na piśmie o wystąpieniu siły wyższej, ze wskazaniem przewidywanego czasu trwania przeszkody w realizacji wynikających z Zamówienia obowiązków z powodu działania siły wyższej.
  4. W razie trwania przeszkody w postaci siły wyższej przez okres dłuższy niż 30 dni, każdej ze stron przysługuje prawo odstąpienie od Zamówienia bez dodatkowych skutków

 

 

  1. DANE OSOBOWE

 

  1. Jeżeli celem realizacji Zamówienia Żabka Polska i Sprzedający wzajemnie udostępniają sobie dane osobowe pracowników i współpracowników (osób kontaktowych w ramach realizacji Umowy),
    w oparciu o prawnie uzasadnione interesy stron umowy w rozumieniu art. 6 ust. 1  pkt F Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”), zastosowanie znajdują poniższe zapisy.
  2. W związku z powyższym, Żabka Polska upoważnia Sprzedającego, a ten przyjmuje do wykonania niezwłocznie, nie później niż z chwilą rozpoczęcia wykonywania Zamówienia, obowiązek podania wszystkim osobom, których dane przekazał Żabka Polska informacji zawartych w treści ust. X  niniejszej Umowy stanowiących wypełnienie obowiązku informacyjnego zgodnie z art. 14 RODO.
  3. Administratorem danych osobowych Sprzedającego, jego pracowników lub współpracowników przekazanych Żabka Polska w związku z wykonywaniem Zamówienia jest Żabka Polska sp. z o.o.
    z siedzibą w Poznaniu (61-586), ul. Stanisława Matyi 8.
  4. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres email sekretariat@zabka.pl, formularz kontaktowy pod adresem www.zabkapolska.pl w zakładce „kontakt”, telefonicznie pod numerem + 48 618 563 700 lub pisemnie na adres siedziby administratora.
  5. Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym Sprzedający lub osoby, których dane zostały przekazane może się skontaktować poprzez email iod@zabka.pl, formularz kontaktowy pod adresem www.zabkapolska.pl w zakładce kontakt, telefonicznie pod numerem + 48 618 563 700 lub pisemnie na adres siedziby administratora. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować we wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych.
  6. Zakres danych osobowych przetwarzanych przez Administratora obejmuje: imię, nazwisko, dane kontaktowe i inne niezbędne do realizacji niniejszej umowy, a w przypadku wykonawcy dane ujawnione w:

a. publicznych rejestrach przedsiebiorców,

b. prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych I przywróconych (tzw. „biała lista podatników VAT”),

c. Systemie VIES.

  1. Dane osobowe Sprzedającego, jego pracowników lub współpracowników będą przetwarzane w celu:

a.  zawarcia i wykonywania danego Zamówienia,

b.  a dane Wykonawcy także w celu weryfikacji partnera biznesowego administratora pod kątem podatkowym i compliance, zapewnienia bezpieczeństwa transakcji, minimalizacji ryzyk wizerunkowych oraz podatkowych.

  1.  Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych Sprzedającego, jego pracowników lub współpracowników jest prawnie uzasadniony interes administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO).
  2. Prawnie uzasadniony interes administratora polega na sprawnym zawarciu i wykonaniu umowy, zapewnieniu bezpieczeństwa transakcji, minimalizacji ryzyk podatkowych i wizerunkowych oraz dochodzeniu ewentualnych roszczeń lub obrony przed nimi.
  3. Dane osobowe Sprzedającego, jego pracowników lub współpracowników mogą być przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenie Administratora: dostawcom usług IT
    i operatorom pocztowym.
  4. Dane osobowe Sprzedającego, jego pracowników lub współpracowników będą przetwarzane przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora (art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Okres przechowywania danych osobowych może zostać każdorazowo przedłużony o okres przedawnienia roszczeń, jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie niezbędne dla dochodzenia ewentualnych roszczeń lub obrony przed takimi roszczeniami przez Administratora.
  5. Sprzedającemu oraz osobom, których dane zostały przekazane Administratorowi przysługuje prawo dostępu do ich danych oraz prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania.
  6. W związku z tym, że podstawą przetwarzania danych osobowych jest przesłanka prawnie uzasadnionego interesu administratora Sprzedającemu, jego pracownikom lub współpracownikom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.
  7. Sprzedającemu oraz osobom, których dane zostały przekazane Administratorowi przysługuje również prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych w państwie członkowskim UE zwykłego pobytu, miejsca pracy lub miejsca popełnienia domniemanego naruszenia, jeżeli przetwarzanie danych osobowych narusza  przepisy prawa.
  8. Dane osobowe Sprzedającego zostały uzyskane przez administratora z: publicznych rejestrów przedsiębiorców, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji skarbowej wykazu podmiotów zarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych (tzw. „biała lista podatników VAT”), Sytemu VIES.
  9. Podanie danych osobowych jest konieczne do zawarcia i wykonywania umowy na podstawie złożonego Zamówienia – bez podania danych osobowych nie jest możliwe jej zawarcie i wykonanie.

 

  1. KLAUZULA COMPLIANCE
  1. Zarówno Żabka Polska, jak i Sprzedający oświadczają, że ich współpraca opiera się na wartościach i zasadach respektujących prawa jednostek ludzkich i ich wspólnot (w szczególności: klientów i pracowników), oraz że wartości te i zasady są zgodne z normami postępowania określonymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, standardach Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz wytycznych OECD (ze szczególnym uwzględnieniem wytycznych dotyczących zwalczania korupcji).
  2. Sprzedający, działając zgodnie z powyższymi wartościami i zasadami oświadcza, że on, jego pracownicy, podwykonawcy, podmioty zależne oraz wszelkie inne osoby, przy pomocy których wykonuje zamówienia Żabka Polska będą przestrzegali określonych niniejszym standardów etycznych i przepisów prawa. W związku z tym Sprzedający niniejszym zobowiązuje się działać zgodnie z powszechnie przyjętymi w Europie i na świecie zasadami etycznego i odpowiedzialnego zachowania, włączywszy te dotyczące praw człowieka, ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju i zwalczania korupcji (dalej: “Zasady”), współdziałania ze społecznościami lokalnymi oraz zobowiązuje się zapewnić, że jego pracownicy, podwykonawcy oraz inne osoby, przy pomocy których wykonuje zamówienia Żabka Polska, będą przestrzegali tych Zasad.
  3. Sprzedający niniejszym oświadcza, że opierając się na powyższych wartościach i zasadach będzie prowadził działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności prawa pracy, prawa podatkowego i bezwzględnie będzie przestrzegał zasad dotyczących równouprawnienia i przeciwdziałania jakimkolwiek formom dyskryminacji.

 

 

  1. KLAUZULA ANTYKORUPCYJNA

 

  1. Sprzedający zobowiązuje się prowadzić swoją działalność zgodnie z najwyższymi standardami biznesowymi i nie dokonywać żadnych czynności, które wpłyną lub mogą wpłynąć niekorzystnie
    na wizerunek komercyjny lub renomę Żabka Polska.
  2. Sprzedający zobowiązuje się, że nie będzie podejmować oraz poczyni starania w celu zapewnienia, aby osoby będące jego pracownikami oraz innymi osobami, którymi posługuje się przy wykonywaniu przedmiotu zamówień realizowanych w oparciu o niniejsze OWZ, w związku z realizacją zamówienia nie podjęły żadnej działalności o charakterze korupcyjnym, tj. polegającej na obiecywaniu, proponowaniu, wręczaniu, żądaniu, przyjmowaniu bezpośrednio lub pośrednio korzyści majątkowej, osobistej lub innej lub obietnicy takiej korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w toku działalności gospodarczej.

 

  1. KOMUNIKACJA ZEWNĘTRZNA

 

1.   Sprzedający zobowiązuje się uzyskać uprzednią pisemną zgodę Żabka Polska na zamieszczenie firmy (nazwy), jakiegokolwiek znaku towarowego lub logo lub wszelkiego innego oznaczenia Żabka Polska na stronie internetowej Sprzedającego lub jakiejkolwiek innej stronie, liście kontrahentów, w broszurach, reklamie oraz wszelkich innych materiałach reklamowych i marketingowych. W takim przypadku, Sprzedający zobowiązuje się do przedłożenia do Żabka Polska, wraz z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody, projektu materiałów, w których takie dane miałyby zostać zamieszczone. Brak wyrażenia zgody w terminie 7 (siedmiu) dni od dnia otrzymania stosownego wniosku równoznaczny jest z brakiem udzielenia wnioskowanej zgody.

2.   Sprzedający  zobowiązuje się również do uzyskania uprzedniej pisemnej zgody Żabka Polska na przekazanie środkom masowego przekazu takim jak w szczególności prasa, radio, TV, Internet jakichkolwiek informacji dotyczących zamówień (w tym samego faktu ich złożenia lub przyjęcia oraz ich treści). W takim przypadku, Sprzedający zobowiązuje się do przedłożenia do Żabka Polska, wraz z pisemnym wnioskiem o wyrażenie zgody, treści informacji jaka miałaby zostać wykorzystana w środkach masowego przekazu. Postanowienia pkt. 1 zdanie 3 stosuje się odpowiednio.

3.   W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań określonych w punktach poprzedzających niniejszego paragrafu, Żabka Polska jest uprawniona do naliczenia kary umownej w wysokości 10 000 PLN  (słownie: dziesięć tysięcy złotych) za każdy przypadek naruszenia. Zapłata kary umownej następuje na podstawie noty księgowej wystawionej przez Żabka Polska, w terminie 14 (czternastu) dni od dnia otrzymania noty przez Sprzedającego. Zapłata kary umownej, o której mowa w zdaniach poprzedzających, nie ogranicza prawa Żabka Polska do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych, w przypadku, gdy wysokość poniesionej szkody przewyższa zastrzeżoną wysokość kary umownej.

 

 

  1. POSTANOWIENIA DODATKOWE

 

  1. Sprzedający zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa pracy w związku z zatrudnianiem pracowników, wykonujących prace związane z Zamówieniem na terenie Żabka Polska, w szczególności dotyczących nawiązania stosunku pracy, czasu pracy, badań lekarskich wymaganych przepisami prawa oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
  2. Sprzedający ponosi wszelkie koszty związane z karami administracyjnymi, itp., nałożonymi na Żabka Polska przez odpowiednie służby, urzędy, itp. , wynikającymi z nieprzestrzegania przez Sprzedającego przepisów prawa pracy.
  3. Na cesję jakichkolwiek praw lub obowiązków Sprzedającego wynikających z realizacji Zamówienia, wymagana jest uprzednia zgoda Żabka Polska wyrażona pod rygorem nieważności na piśmie.
  4. Sprzedający zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy warunków Zamówienia oraz umowy zawartej w wyniku jego złożenia, jak również innych informacji o Żabka Polska, o których dowiedział się w trakcie negocjowania lub obowiązywania takiej umowy. Sprzedający może ujawnić powyższe informacje wyłączenie po uzyskaniu uprzedniej pisemnej zgody Żabka Polska. W przypadku naruszenia powyższego zobowiązania, Żabka Polska ma prawo żądać od Sprzedającego zapłaty kary umownej w wysokości 10.000,00 zł (słownie: dziesięć tysięcy 00/100) za każdorazowe naruszenia. Jeżeli szkoda wyrządzona Żabka Polska z powodu naruszenia powyższego zobowiązania przewyższy wysokość zastrzeżonej kary umownej, Żabka Polska przysługuje prawo także do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej kary umownej na zasadach ogólnych.
  5. Wszelkie dokumenty oraz oświadczenia woli związane z Zamówieniami uznaje się za doręczone drugiej stronie, w przypadku wysłania ich przesyłką pocztową za pośrednictwem operatora pocztowego
    w rozumieniu Ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1481 ze zm.) na adresy wskazane w Zamówieniu lub potwierdzeniu przyjęcia Zamówienia i po uzyskaniu potwierdzenia ich odbioru, odmowy ich odbioru lub po upływie (14) czternastu dni od dnia pierwszej bezskutecznej próby doręczenia w miejscu odbioru. W przypadku zmiany adresu, w tym adresu poczty elektronicznej, obie strony zobowiązane są w terminie 14 dni od dokonania zmiany powiadomić o tym drugą stronę. W braku takiego powiadomienia korespondencję dostarczoną pod poprzedni adres uważa się za doręczoną.
  6. Wszelkie spory związane z realizacją Zamówień i umów, do których zastosowanie będą mieć niniejsze OWZ rozstrzygane będą przed sądem właściwym dla miejsca siedziby Żabka Polska.